Přihlaš se do NPZK /Nej postava z komixu/ TADY, díky

Chyby 1+ něco o klusu

27. ledna 2009 v 21:55 | Zuzííík
Krásný příklad. Jedete klusem a jak se zvedají diagonální páry nohou, vždy vás jeden pár vyzvedne i se sedlem do vzduchu a jak klesnou nohy na zem, gravitace si vás z výšin přitáhne zpět, ale to už se zvedá druhý pár a vy dopadnete do sedla, které se zase zvedá aby jste ho mohli ve vzduchu opustit. Po chvíli volá vaše pozadí o pomoc, ale vy jeho přání vyslyšet nemůžete. Už vás přestane bavit plácat zadkem do sedla a tak se rozhodnete něco s tím dělat. Jenže to je právě špatně. Všechno o co se pokusíte, je špatně. První hřích: držíte se křečovitě stehny a koleny. Ano, na chvíli přestanete prudce dopadat do sedla. Jenže po chvíli vám začne docházet síla, pekelně vás bolí nohy a stejně jste nedocílili měkkého pružného sedu a je docela i možné, že při sevření kolen jste zvedli paty.

Další a ještě horší možností je, že se držíte holeněmi. Probůh jen to ne! stiskem holení se přeci kůň uvádí do pohybu. Čím víc je budete tisknout ve snaze udržet se v sedle, tím rychleji váš kůň poběží, bude to ještě víc drncat a vy stejně nakonec spadnete.

Posledním prohřeškem je, že se opřete do třmenů. To znamená, že celá vaše váha spočívá na nejširší části vaší podrážky a můstku třmenu. Díky tomu ve cvalu poletujete ve výšinách nad sedlem.
Teď vám povím něco, nad čím asi budete kroutit hlavou. UVOLNĚTE SE! jakmile je vaše tělo ztuhlé, protože se brání otřesům, nemůžete pohyb koně vysedět. Já vím, že to zní divně, ale zkuste zapomenout, že sedíte na koni. Maximálně se uvolněte, povolte sevření stehen (ne ale příliš), prostě se rozplácněte, roztečte, nevím jak jinak to ještě říct. Představte si dva míče. Jeden tvrdý a druhý měkký, vyfouklý. Co se stane, když je pustíte na zem? Tvrdý se odrazí a vyletí vzhůru, měkký se buď vůbec neodrazí nebo jen nepatrně. Co z toho vyplývá? Pokud tedy budete mít stehna křečovitě sevřená kolem sedla, bude vás to daleko víc vyhazovat nad sedlo, než když budete uvolnění. Jestliže sevřete křečovitě stehna, vypodložíte se, malounko se nadzvednete a to je konec. Vy musíte sedět co nejhlouběji, udělat se co nejtěžší. Přenést těžiště co nejníž to jde. Zhluboka se nadechněte, vydechněnte a zapomeňte na to, že se dá z koně spadnout. Ale ne, že se nebudete stehny držet vůbec. Pak by vám lítala kolena a klouzala po bočnicích. Musíte je připlácnout k sedlu a lehce se držet tak, aby neklouzala. LEHCE!

Ale vše je vám platné, jako plešatému hřeben, jestliže jen tak sedíte a necháte zmítat svým tělem kamsi a zase zpět. Kůň jde dopředu, vy musíte taky. Ale ne horní částí trupu nýbrž tou spodní od pasu dolů. Ale vše se děje nenásilně. Čím víc se snažíte, tím víc se vám nedaří. Měli byste se nechat nafilmovat nebo vyfotit, protože když sedíte na koni, svých chyb si často ani nevšimnete.

Poslední a vůbec nejhorší chybou je STRACH. Ať už se bojíte, že spadnete nebo že vás kůň vezme o strom, či že upadne sám kůň, vždy to má vliv na váš sed. Jakmile přestanete myslet na strach z pádu, ihned se vaše pozice v sedle zlepší. Až když se zbavíte strachu, dokážete se uvolnit. Jenže zbavit se strachu z pádu, je velice těžké, zvlášť, když jste přesvědčeni, že v támhle té zatáčce určitě spadnete a pevně v to věříte. Pak určitě spadnete.
Jistě také bude těžší jízda na koni pro člověka, který nemá sílu ve stehnech. Při jakémkoli zablbnutí koně padá, protože stehenní svalstvo nemá ještě takovou sílu aby jezdce v sedle udrželo.

Já jezdila rok a půl všemi možnými způsoby, přesně tak, jak se to nemá. Až jednoho krásného dne, když jsem šla krokem (v kroku se nebojí snad nikdo), jsem se otočila na jezdce za mnou. V tu chvíli mi koník naklusal, já to absolutně nečekala a protože jsem byla mírně v záklonu a hlavně UVOLNĚNÁ, tak se mi prvně podařilo vysedět několik klusových kroků. A to bylo úplně něco jiného. Žádný plácající zadek, žádné škubání otěží, žádný poskakující třmen a moje pozadí mělo pocit, že sedí na měkkém polštářku a ne na koni v klusu. Takže malé shrnutí co jezdec potřebuje k bezpečné jízdě na koni: uvolněnost, žádný strach a sílu ve stehenních svalech. Ale neděste se. Ke kroku sílu nepotřebujete a zpočátku jinak než krokem určitě chodit nebudete.Tak, a už bychom měli přejít k chodům a konečně si vysvětlit co a jak.

Image
Zde vidíte příklad špatného sedu, který často předvádějí jezdci začátečníci nejčastěji v klusu.
Nohy vystrčené dopředu, pata příšerně prošláplá, kulatá hrbatá záda, prostě děs.
Image
Toto je další krásná ukázka příšerného sedu často užívaného začátečníky. A také daleko častější.
Jezdec napíná stehenní svalstvo, vytahuje patu nahoru a co je nejhorší, v domění, že sedí rovně, se
předklání a prohýbají v kříži.
 • KROK - Usaďte se přesně tak, jak je to popsáno na stránce o pevném sedu.. Koně uvedete do pohybu stisknutím holení. Každý kůň reaguje jinak, takže u některého stačí pouze jemný stisk holení, jiného musíte lehce nakopnout patami či klepnout bičíkem. Ale zůstaňme u té první možnosti. Takže stiskneme koně holeněmi, povolíme otěže a napneme kříž. Tak a jdeme. Jaj, už v sedle kloužete, už vytahujete paty, zvedáte ruce, taháte koně za hubu.. Fuj. Tak znovu. Kůň jde kupředu a vy musíte pánví sledovat pohyb. Není to vůbec těžké, ale musíte se vcítit do pohybu. Ruce na kohoutku či mírně nad ním sledují pohyb huby koně. Vy pánví pohupujete dopředu a zpět, jako kdyby jste chtěli rozhoupat houpačku. Tak konečně jste někam došli, ale zastavit se také někdy musí. Jakpak to uděláme? NE, ne, ne a zase ne! NEZATÁHNEM za otěže, ale nejprve se lehce zakloníme, mírně koně stiskneme holeněmi a poté ZASTAVÍME pohyb rukou tak, že LEHOUNCE stočíme pěsti k sobě. Až pokud tohle nepomůže, musíme za otěž trochu potáhnout. Jak říkám, každý kůň reaguje jinak. Můžeme zatáhnout za otěž koni, který není citlivý na pobídky. Pokud ale máme koně citlivého, NESMÍME jakkoli hrubě zacházet s otěžemi. Nevěřili byste, jak to koně může bolet.

  Image
  Chápu, že některé dívky mají pádný důvod se prohýbat v kříži a ukazovat, jak je příroda obdařila a jiná děvčata se zase naopak snaží vše schovat, avšak to není důvodem aby neseděla rovně. Rovná záda máme i když se předkláníme.

  Image
  Na začátku a konci lekce se jezdí na dlouhé otěži.


  Image
 • Po chvíli otěž zkrátíme a udržujeme kontakt s hubou koně.

 • KLUS - Už jsme si ho částečně rozebrali na předchozích stránkách. Klus je nejhorší chod pro začínající jezdce, ale pokud zvládnete vysedět klus, zvládnete všechno. Jsou dva způsoby jak jezdit klusem, ale nejdříve si ukážeme, jak koně do klusu dostat. Napřímíte se či lehce zakloníte, povolíte otěže a trochu silněji stisknete koně holeněmi. Zastavení se provádí stejně jako u kroku, jen s trochu silnější pomůckou.

 • LEHKÝ KLUS - Pro začátečníky nejvhodnější způsob jízdy. Jezdec je pohybem koně vyhazován nad sedlo a aby se těmto nárazům vyhnul, zvedá se a dosedá v rytmu kroků. Někdo to umí hned, jiným to chvíli trvá, ale pořád je to pohodlnější než drncání.Pohyb nevychází ze třmenů, ale z kolen. To je hodně důležité, protože, když se nedržíte koleny, nemůžete správně vysedat. A když nevysedáte správně, rušíte koně. Při fázi, kdy sedíte, jste MÍRNĚ předkloněni, ruce nad kohoutkem, pata dolu. Pohyb koně vás vyzvedne, vy se lehce postavíte do třmenů a pánev podsunete pod ramena, takže se vlastně napřímíte. Nezvedáte se příliš, při dosednutí nebouchnete zadkem do sedla. Také se nezvedáme přímo kolmo vzhůru, ale pouze pánev podsuneme kupředu pod trup. Ruce pořád u kohoutku, nesmí se zvedat spolu s vámi, i když jdete nad sedlo, pěsti musí zůstat na místě, jinak budete cukat koni v hubě. Pata neustále dole. Pokud totiž nebudete mít prošláplou patu, váhu budete přenášet do třmenového můstku a budete vysedat špatně. Vaše váha musí spočívat na patě a v kolenou. Ne ve třmenech. Vše se odehrává poměrně rychle a pohyb určuje kůň, ne vy. Vysedat také můžete tvrdě nebo měkce. Záleží na tom, jak se dokážete sladit s pohybem koně. Pokud vysedáváte nepravidelně, bude vám vysedávání připadat tvrdé a zapotíte se u toho. Správné vysedávání je měké jak kdybyste se odráželi od míče a hlavně jde samo, aniž byste se nějak moc snažili. Pokud vysedáte tvrdě, zkuste se tolik nezvedat ze sedla. Vlastně, sedlo by vás mělo lehce vyhodit a vy pouze podsunete pánev pod trup a dosednete. Neměli byste se ze sedla zvedat násilím, to je špatně. Zároveň byste neměli místo lehkého a letmého dosednutí do sedla tzv. kecnout. Velkou chybou je přílišné posunutí vašeho pozadí na zadní rozsochu sedla. Dosedá se co nejvíc do předu a jen letmo, jinak pohyb nebude plynulý a bude to s váma házet. Z počátku vám bude klus připadat jako drncačka a nebudete vůbec vnímat ryrmus pohybu. Velice by vám pomohlo, kdybyste si udělali chvilku a pozorovali dobré jezdce při klusu a vysedávání. Tak si vštípíte rytmus pohybu koně. Musíte si uvědomit, co dělají nohy koně pod váma. Vždy, když se zvedá jeden pár nohou, vy jste v sedle, při zvednutí druhého páru jdete nad sedlo. Můžete se podívat na levou lopatku koně. Lopatky se míhají rychle a chvíli vám může trvat, než se naučíte sledovat jejich pohyb. Zkuste udržovat klus pomalejší. V rychlém klusu nebudete stíhat.

  Image
 • Ve chvíli, kdy dosednete do sedla, se mírně předkloňte. Čím bude tento předklon menší, tím lépe.

 • Image
 • Tato jezdkyně sedí v lehkém klusu velice pěkně, předklon je sotva znatelný

 • Image
  Tady vidíte předklon příliš velký.
  Image
  Když vysedáte, postavíte se do třmenů, pouze podsunete pánev kupředu a nepředkláníte se.
  Image
  Mnoho lidí při vysedání dělá často tu chybu, že se moc předklání, když se zvedají nad kohoutek koně.
  Image
 • Vysedávání bez třmenů je vhodným cvikem, protože se naučíte držet se koleny.

  Image
 • Zde vidíte krásný lehký klus, zadek je posunut kupředu, ne nahoru a jen skromně.

 • Image
 • Tady vidíte, že jezdkyně zbytečně moc vysedá. Zaprvé je to namahavé, za druhé se pak neshodnete s pohyben koně
Image tady vidíte krásnou ukázku příkladného vysednutí

Image Někteří jezdci v lehkém klusu dosedají příliš daleko na zadní rozsochu. Tím pádem se i víc předklánějí a hlavně nejou schopni jít plynule s pohybem koně.
PRACOVNÍ KLUS - Tohle je tvrdý oříšek. Takže jdete krokem, podsadíte zadek, napnete kříž, ramena dozadu, uvolníte se a pobídnete koně do klusu. Pokud sedíte klidně, tak se vám to povedlo, pokud plácáte v sedle, vraťte se do kroku a zopakujte celý postup naklusání znovu. Nemá cenu, když plácáte v sedle, snažit se o pevný sed. Ten se vám musí podařit hned z kroku. Pracovní klus je ten okamžik, kdy se váš zadek nezvedne ze sedla ani o centimetr. Kříž je napnutý a pánví pohybujete nahoru, dopředu,dolů, podle pohybu koně. Když jde hřbet koně nahoru, jdete vy pánví nahoru. Jenže pohyb pokračuje dopředu, vaše pánev musí taky. Nakonec hřbet klesá a co uděláte pánví? správně, klesá. Hýbete pouze pánví, horní část trupu je v klidu a rovně. Pata dole, ruce lehce nad kohoutkem, uvolněné svaly, trup rovně, spíš lehce zakloněný (bedra rovně, ramena dozadu) to je cesta ke správnému sedu. Někdy se vám může zdát, že jedete pracovní klus, zadek neplácá do sedla, ale třmen na noze poskakuje nebo se posunuje. Vy musíte cítit třmen na nejširším místě podrážky a nesmí se hnout ani o centimetr. Noha ve třmenu musí pružit. Víc vám poradit nemůžu. Možná jen, zkuste si jakoby lehnout v kroku (ne úplně) jen tak, abyste udrželi rovnováhu, a pak naklusejte. Nebo naklusejte do neprudkého kopce, ale nepředklánějte se, zůstaňte stejně jako byste jeli po rovině. Mělo by se vám podařit neplácat pozadím a zjistíte jak by asi tak měl vypadat pracovní klus. Můžete zkusit vyndat nohy ze třmenů nebo si třmeny prodloužit o 2 dírky. Později budete schopni klus vysedět i z předklonu, ale to je doména již pokročilých jezdců. Také záleží na tom, jestli má kůň uvolněná záda. Čím je zvíře napjatější, tím budete lítat víc ze sedla. Takže je jasné, že taky musíte víc pohybovat pánví, než na koni, který hází méně. Neustále musíte cítit sedlo pod zadkem, jinak je to špatně.

Image
Přesně takhle má vypadat pracovní klus, bez záklonu s napnutým křížem a uvolněnými svaly. Jediná chyba kterou lze vytknout, je holeň posunutá dopředu.
Image
Dkonalý pracovní sed, kde nelze vytknout žádnou chybu.
Image
Z počátku budete v klusu nadskakovat, patu vytahovat nahoru a většinou se i předklánět. Přesně tak, jak to vidíte na obrázku.
Image
Nejčastější chybu dělají jezdci v klusu a to takovou, že dávají ruce nahoru a zbytečně rvou za otěže.
Image
Katastrofální sed, který zde vidíte se nikdy nepokoušejte napodobit. Pata vytáhlá nahoru, třmen napasovaný uprostřed podrážky, otěže nesprávně držené, jezdec se snaží vysedávat a hrbí se jak jen to jde.
Image
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BenyA | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:32 | Reagovat

I found this page on 15th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 Jazesten | E-mail | 28. června 2017 v 22:23 | Reagovat

e-cig viagra review
http://viagra.withoutdoctorprescriptions.com - viagra without a doctor prescription
  viagra spam filter
<a href="http://viagra.withoutdoctorprescriptions.com">viagra without doctor prescription
</a> - online viagra generico
viagra information levitra foro

3 StuarzKinee | E-mail | 6. září 2017 v 20:24 | Reagovat

discount generic viagra
http://100mg.viagra-withoutadoctor.net - viagra without a doctor prescription usa
  viagra generic date case-sensitive
<a href="http://100mg.viagra-withoutadoctor.net">viagra without a doctor prescription
</a> - viagra 200mg
viagra information levitra foro

4 RamonzHiers | E-mail | 13. října 2017 v 20:13 | Reagovat

cialis 10mg or 20mg interests
http://cialiswalmartusa.com - generic cialis at walmart
  cheap cialis no prescription
<a href="http://cialiswalmartusa.com">cialis over counter
</a> - vente de cialis
taking viagra with cialis

5 Jeszemop | E-mail | 19. října 2017 v 22:35 | Reagovat

cialis prescriptions
http://vigrawithoutadoctorsprescription.net - viagra no prescription
  viagra vs cialis pros and cons
<a href="http://vigrawithoutadoctorsprescription.net">viagra no prescription
</a> - does cialis really work?
swot analysis cialis

6 Ricsyzdes | E-mail | 17. prosince 2017 v 20:02 | Reagovat

cialis pharmacy2u
http://cialiswalmart.us.com - cialis over the counter at walmart
  can a man take semenax and cialis at the same time.
<a href="http://cialiswalmart.us.com">cialis over the counter at walmart
</a> - cialis from canada over the counter forum contains new posts
cialis for daily use online past 12 months

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kopíruj s ikonkou!

Písničky:
3.2.1.