Přihlaš se do NPZK /Nej postava z komixu/ TADY, díky

Chyby 2 + něco o cvalu

27. ledna 2009 v 21:58 | ZuzíQ
 • CVAL - cval je, co se pohodlí týče, daleko příjemnější než klus, ale zase je rychlejší a to zvyšuje riziko pádu, pokud kůň nějak zazlobí. Správně vysezeného cvalu jste docílili ve chvíli, kdy se ze sedla neodlepíte ani na milimetr. Špatně vysezený cval poznáte jednoduše. Zadek se sedla dotkne jen na chvíli a jinak tráví spoustu času vysoko nad sedlem. Je to způsobeno tím, že se moc předkláníte, i když se vám to nezdá. Při nacválání musíte sedět rovně, můžete být i lehounce zakloněni a jet pracovním klusem. Pak posuňte jednu nohu dozadu, druhou nechte tam, kde je, a stiskněte. A opět podsunutým zadkem sledujeme pohyb, odzadu dopředu a lehce kroužíme pánví. Nebojte se pozadím pohybovat více, vyšpulit, podsadit, vyšpulit, podsadit... Avšak tak, aby to pro vás nebylo namahavé. Když vám to dá zabrat, zkuste se lehce zaklonit. Zadek je doslova přisátý k sedlu a tváří se, jakoby plácání do sedla v životě nezažil. Musíte být jakoby vtaženi do sedla. Kolena se nesmí vzdalovat ani plácat na sedle. Mohou se jen nepatrně pohybovat přilepena k sedlu nahoru a dolů. Třmen neposkakuje, trupem hýbeme minimálně. Trup pokud možno držíme rovně, pracují hlavně bedra a pánev. Zkuste nacválat z kroku, mělo by se vám podařit pohyb lépe vysedět. Tomu se říká PRACOVNÍ CVAL. Pak je tu další způsob cválání, který se používá hlavně v terénu aby se odlehčilo hřbetu koně. Tomu se říká LEHKÝ CVAL nebo-li jízda v lehkém sedu. To znamená, že stojíte ve třmenech, trup mírně předkloněný, ruce posunuté lehce dopředu, zadek nad sedlem a pata neustále dole. V terénu často koně cválají v rychlém cvalu a často rovnou přejdou do trysku.

Image
Ve chvíli kdy se kůň zvedá se můžete předklonit. Pouze mírně!!! Jen v případě, že jinak pracovní cval vysedět nelze.
Image
Když se zvedá zadní čast, tak se napřimte.
Image
Pokud má kůň výraznější cval a zadní čast zvedá vysko do vzduchu, mnoho jezdců se příliš zaklání. Přesně tak, jak to vidíte zde na obrázku.
Image
Zde vidíte typický příklad sedu začátečníka ve cvalu. Špička nohy směřuje kamsi od koně, třmen napasovaný doprostřed podrážky, pata není dole a ruce moc vysoko. Celkové držení těla je nesprávné, včetně nohou.
Image
Když se jezdec nakloní lehce trupem nad kodoutek koně a stoupne si do třmenů, pak jede v lehkém cvalu, který je pro koně pohodlnější a nezatěžuje mu tolik hřbet.
Image Záď koně se ale pohybuje nahoru a dolů, tím pádem se sedlo bude k vaší zadnici přibližovat a zase oddalovat. Následkem pohybu to bude házet i s vaším pozadím a budete mít tendenci dopadat v jednom okamžiku do sedla. to je pro koně velmi rušivé.
Image Proto musíte pružit koleny a stehny a mírnit pohyb tak, že se k sedlu sice přiblížíte, ale nedotknete se ho. Na obrázku vidíte, jak by to mělo vypadat. Sedlo se jezdkyně nedotýká.

Image
Na tomto obrázku vidíte krásný příklad poletování nad sedlem v pracovním cvalu. Pozadí jezdkyně se vznáší nad sedlem aby mohlo spokojeně dopadnout zpět a koni tak ztížit pohyb. Následkem toho chce být třmen co nejblíže podpatku a špička se radostně vytáčí ven. Ruce si vesele plandají sem a tam.


Image
Zde na následujících obrázcích vidíte sed ještě nedokonalý. Jezdkyně sice neplácá v sedle, ale stále ještě pohybuje trupem.

Image
Pohybování trupem není velká chyba pokud je jen mírné.

Image
Pozadí je přilepeno k sedlu.

Image Někteří jezdci mají velkou snahu pohybovat přehnaně trupem místo pánví a výsledek je katastrofální. Zde vidíte Šílený sed typu prohýbání se v kříži.
Image Další krásný příklad přehnaného pohybu trupem. Toto hrbení vypadá tak nechutně, že po shlédnutí tohoto obrázku se o to ani nepokusíte. A nevěřili byste, že tak opravdu někdo jezdí.

Image Když kůň nechce jít dopředu, někteří jezdci ve cvalu mají tendenci se přehnaně namahat trupem v domnění, že tak koně tzv.vyhecují. Opak je však pravdou. Přílišné kvrdlání trupem dopředu a dozadu koni situaci neulehčí, v takovém sedu je pro jezdce nemožné udělovat správné pobídky.
 • TRYSK - Chod pro odvážné. V trysku se nesedí. Trup je rovnoběžný s krkem koně, ruce posunuté hodně dopředu, zadek zvednutý ze sedla a opět pata dole. Prostě jako žokej, ale s delšími třmeny. Trysk vysedět můžete, ale je to docela fuška, musíte pohybovat pánví v šíleném tempu a velice brzo se unavíte.

  Imagezde vidíte pěkný sed jezdkyně v trysku
  ImageJestliže se vám podaří jet pracovní sed v trysku, můžete o sobě prohlásit ,že umíte sedět. Avšak pro koně i pro vás je lepší jezdit v lehkém sedu.
  ImagePlné rychlosti dosahují koně nejčastěji při závodění.
  Image
  Někteří jezdci to s lehkým sedem přehánějí a moc se předklání. Tím ruší rovnováhu koně a v této poloze je těžké udržet rovnováhu.
  Image
  Jiní jezdci se snaží držet trup vzpřímeně, ale take to není ten nejlepší způsob jízdy.

  Tak to bychom měli. Avšak neřekli jsme si ještě jednu hodně důležitou věc. Hádejte jakou?
  Co když poletíte tryskem a před vámi se objeví konec cesty a křoví. Co takhle zatočit?
  Doufám, že nemyslíte zatočit, jako zarvat za otěž do směru, kterým chcete jet. Obrat není nic lehkého, pokud má být proveden správně. V kroku je to jednoduché. Jestliže chcete jet doprava, nejprve posunete levou holeň dozadu, aby se kolem ní kůň otočil, natočíte se rameny ve směru jízdy, přenesete váhu do pravého třmenu a nakonec lehounce stočíte pravé zápěstí nebo přitáhnete pravou otěž, dle toho, jak je váš kůň citlivý na pobídky. V klusu i cvalu provádíte totéž, ale je těžší udržet rovnováhu a provádíte zde dvě zásadní chyby. Při obratu se nakloníte ve směru jízdy, pokud jedete rychleji než krokem. To je správně, ale spousta nováčků se naklání až moc anebo vůbec. Jenom se prohnou v kyčli a tím pádem vytlačí váhu přesně tam kam nechtěli. Ale to si musíte vyzkoušet na vlastní kůži.
Image
Zde vidíte správně provedený obrat. Při obratu doprava pravá ruka pouze jemně zkrátí pravou otěž.
Image
Zde vidíte obrat záměrně přetažený pro větší názornost fotografie. Není to však ještě chybné provedení. Mezitím co pravá ruka zkracuje pravou otěž, levá se posune s levou otěží trochu dopředu. Pravá holeň zůstává na místě, levá se posunuje lehce dozadu. Nezapomeňte se natočit rameny ve směru pohybu, ale zase ne tolik aby jste ohrozili rovnovahu koně.
Image
Velkou chybou je, když za otěže moc taháte a kůň při obratu otočí pouze krk a hlavu.
Image
Začátečníci dělají často tu chybu, že buďto při obratu tahaji otěž přiliš do strany, nebo za ní táhnou dozadu. Kůň se potom odmíta otočit.Image
Zde vidíte, jak jezdkyně tahne za otěž vzhůru, protože má otěže dlouhé. Fuj. Držení těla děs.
Image
Tady zase tahne dozádu, protože zastavuje a předklání se, což dělá mnoho začátečníků. Vypadá to příšerně.

Image
Zde vidíte obrat ve cvalu. Kůň jde na správnou nohu. Jezdec má vnější holeň posunutou za podbřišník, ramena natočená ve směru pohybu a ruce pěkně dole. Otěžemi dává sotva zřetelné pobídky. Sedí pěkně na vnitřní sedací kosti, tak jak se má, při pracovním cvalu.
Image
Nejhorším jezdcovým nástrojem jsou ruce, kterým chvilku trvá, než získají cit. Tady vidíte, že kontakt otěží není dostatečný, kůň si pak bude dělat, co chce.

Image
Zde vidíte přesně opak. Jezdec za otěže moc rve, ve snaze se udržet, koně to bolí a může mu poranit hubu.

My si tu povídáme jak koně uvést do pohybu a jak to usedět, ale zapoměla jsem na věc nejhorší a nejstrašnější, a tou je přechod ze cvalu do klusu. Při takovém přechodu začátečníci padají nejčastěji, anebo alespoň ztrácejí rovnováhu a drncají. Toto je vůbec nejobtížnější přechod, ale nebojte se, dá se to usedět a to dokonce tak, že máte pocit, jako byste se houpali na loďce a ne drkotali na koni. Ovšem pro začínající je to téměř nemožné. Nejlépe se to naučíte, když budete ze cvalu do klusu přecházet, až pojedete do kopce. A samozřejmě nejhůře to půjde z kopce. Už jsme si říkali, že jet pracovní sed ve cvalu se dá několika způsoby. Pokud jedete způsobem, že sedíte, zadek je v klidu a pohupujete se trupem dopředu a zpátky, bude přechod do klusu obtížnější, protože pokud budete zrovna v předklonu a kůň nakluše, tak budete drncat. Lepší je jet pracovní pouze pozadím, trup v klidu a ve chvíli, kdy kůň zpomaluje a chystá se naklusat, se mírně zaklonit a pak už jet pracovní klus pohybem pánve vpřed a zpátky.
Další složitou věcí je, když letíte tryskem v lehkém sedu a chcete zpomalit a pokoušíte se pevně zasednout a jet pracák, ale ačkoli vám pracovní sed jinak jde dobře, teď lítáte jak začátečník a začnete pochybovat o svých jezdeckých schopnostech. O ježdění se ale musí přemýšlet a zjistit čím to je, že člověk poletuje nad sedlem. Kůň se pohybuje v třídobém taktu a zvedá a klesá trupem. Když zvedne záď ve cvalu, vlastně vás tím odrazí a vy vyletíte ze sedla. Pak se vznášíte kdesi nad hřbetem zvířete a dopadnete zpět do sedla. Ale už se zase zvedá záď aby vás opět vymrštila. Když jedete lehký sed a jen tak ledabyle dopadnete do sedla, protože se chystáte jet pracovní, ale pohybem koně jste opět vymrštěni vzhůru a pracovního sedu již nedocílíte. Takže jedete lehký sed a chcete přejít na pracovní. Zůstanete v předklonu, ale dosednete a už v této poloze pohybujete pánví vpřed a zpátky. Pohyb by vás měl vzít s sebou a neměli byste poskakovat. Pak se jen narovnáte a vše provádíte za neustálého pohybu pánve. Jakmile jen nachvíli přestanete jít s pohybem, okamžitě vypadnete z taktu a začnete poskakovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kopíruj s ikonkou!

Písničky:
3.2.1.