Přihlaš se do NPZK /Nej postava z komixu/ TADY, díky

Když koně zlobí...

29. ledna 2009 v 10:50 | Zuzííík
Taky se vám již někdy stalo, že si takhle cváláte na koni a najednou se kutalíte po zemi ? Nejste sami kdo se s takovou situací setkává. Na této stránce se pokusím vám poradit co v takovém případě dělat.

Když kůň vyhazuje
Kůň může vyhazovat několika způsoby. Tím prvním je kozlování. Kůň se ve cvalu odrazí zadníma nohama, ve vzduchu "hodí hrba" a dopadne na přední. Pokud máte sedlo, můžete se postavit do třmenů a kůň vás nemůže shodit. Pokud sedlo nemáte, nezbyde vám nic než bezmocně lítat nad hřbetem koně.

Image

Druhý způsob vyhazování je vykopávání zadníma nohama a následné zvedání zádě. V tomto případě je většina začínajících jezdců katapultováno ze sedla. jestliže jedete v pracovním sedu a váš kůň vyhodí zadkem, rychle vystrčte nohy dopředu a zakloňte se co nejvíc to jde. Pokud jedete v lehkém sedu, opět se postavte do třmenů a snažte se držet pozadí co nejdál od sedla, které by vás mohlo odmrštit ze hřbetu koně.

Image

Třetím a nejhorším způsobem vyhazování je způsob kombinovaný. Kůň hodí hrba ale v zápětí vyhodí i zadkem. V takovém případě si stoupněte do třmenů a nebo na toho koně vůbec nelezte.

Vzpínání
Vzpínáním se rozumí když si kůň stoupne na zadní a zvedne trup do vzduchu. Někdy méně, někdy více, vy se v každém případě musíte naklonit tělem dopředu a povolit otěže, které jsou často příčinou vzpínání.

Image

Uskakování
Když se kůň lekne, často se stává že uskočí do strany. V tuto chvíli mohou nastat dvě situace. Ta první je, že rychle zareagujete a včasným stiskem stehen kolem sedla se udržíte na hřbetě zvířete. Druhá situace je už o něco horší, a to je když máte dlouhé vedení a mezitím co kůň uskočil do strany, vy zustanete na puvodním místě. Následuje tvrdý dopad a koníček mizí v dáli. Zde je každá rada drahá. Jediné co vás dokáže zachránit před pádem je bystřit si velmi rychlé rekce na vzniklou situaci pod vaším zadkem. Vhodná jsou gymnastická cvičení , jako např. holubička na sedle , kolotoč ( jezdec se v sedle otáčí ) a jiné.

Image

Haltování
Pro ty kdo nevědí, haltování je převzatý výraz ze slova "halt" což znamená zastavení na místě. Je velice nepříjemné když letíte na koni jako s větrem o závod, ale v zapětí letíte pouze vy, zatimco se koník klidně pase opodál. V takovém případě vše závisí opět na vaší rychlé reakci. Musíte se hodně zaklonit, vystrčit holeně dopředu a zapřít se do třmenů. Jistě jste se na základní škole učili něco o zákonu setrvačností a toto je dokonalý příklad.

Image

Plašení
Jedete si poklidně krajinou, odněkud vyskočí srnka a váš koníček "to zabalí", to znamená že se šíleným tryskem řítí neznámo kam a vy nemáte sebemenší šanci ho zastavit. Můžu vám ale poradit, jak splašené zvíře zpomalit. V žádném případě si nestoupejte do třmenů, pokud umíte tak jeďte v pracovním sedu, netahněte za otěže protože to situaci ještě zhorší, a pokud jste žena - nepištěte, to koně poplaší obvykle ještě víc. Misto toho raději koně stočte do kolečka nebo střídavě zatahněte za levou a potom za pravou otěž. Hlavně nesmíte táhnout za otěže a držet je až u brady. Kůň se položí do udidla, ztěžkne vám v ruce a je ještě hůř ovladatelný než předtím.

Image

Líný kůň
Bezmocně sedíte na koni, pobízíte ho ze všech sil a váš svěřenec nehodlá hnout ani brvou. Otázka zní, jak koně rozejít. Tento případ je častý u jezdců začátečníků, kteří tlučou holeněmi do žeber koně až to duní, ale to je asi tak vše čeho lze tímto zůsobem dosáhnout. Často se zapomíná na otěže které zde hrají velice důležitou roli. Pokud totiž koně pobízíte, ale otěžemí ho brzdíte ( aniž byste o tom věděli ) je jasné že se nemůže rozejít. Takže nejprve musíte povolit otěže !

Image
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kopíruj s ikonkou!

Písničky:
3.2.1.